Pepřové spreje pro ženy

Ženy jsou obecně častým terčem útoků, protože se jaksi předpokládá, že se neumějí efektivně bránit. Přečtěte si, jak se chránit pomocí pepřového spreje.

Pepřový sprej využijete nejen proti lidem. Výborně funguje také, pokud vás ohrožuje zvíře. Pomůže proti divoké zvěři v lese i proti agresivnímu psovi například na dětském hřišti.

Jak pepřové spreje fungují?

Obranný sprej neobsahuje obvykle z pepře vůbec nic. Obsahuje alkaloid kapsaicin, který je v chilli papričkách. Ve velkém množství zabíjí, v koncentraci v obranném spreji pouze dráždí, ale nezanechá dlouhodobé následky.

Útočníkovi budou několik hodin slzet oči a budou jej pálit. Instinkt nás nutí si okamžitě oči protřít, což kapky spreje, dostane hlouběji do oka.

Pokud zasáhnete omylem sebe, nesahejte si do očí a začněte rychle mrkat. Slzy samy sprej vyplaví. Pomoci může také dětské mýdlo, nebo speciální ubrousky určené k odstranění pepřového spreje.

Jak se bránit pepřákem

Obranné spreje využívají moment překvapení. Nikdy jej nenoste v kabelce. Pokud se vám útočník pokusí strhnout z ramene kabelku, bude vám pepřový sprej k ničemu. Pokud netrénujete sebeobranu nebo nějaký bojový sport, je možné, že při útoku budete v šoku a nevzpomenete si na sprej.

Pokud se necítíte bezpečně, sprej držte v dlani odjištěný a v takové poloze, abyste jej mohla ihned použít – tedy s prstem na „spoušti“.  Proto je dobré volit sprej menších rozměrů, který se do dlaně pohodlně vejde. Pepřový sprej PSX1 má rozměry 9x2,8cm – je navržený akorát do dlaně a zároveň je dost robustní, abyste jej nemohla upustit.

psx1

Pepřovým sprejem nikdy nevyhrožujte. Ani tak, že lahvičkou zamáváte před nosem, ani tím, že budete jen vyhrožovat, že jej použijete. Útočník je pravdě podobně silnější a zkušenější než vy. Velmi pravděpodobně vám ruku se sprejem zablokuje a vy jste přišla o jedinou obranu.

Sprej vám získá čas. Jakmile útočníka zasáhnete, dejte se na útěk. Neutíkejte ale domů. Běžte směrem, kde budou jiní lidé. Útočník si na vás na veřejnosti nemůže nic dovolit. Běžte směrem k frekventované zastávce, obchodu nebo klidně i nočnímu baru. Neváhejte požádat o pomoc a z bezpečí zavolat policii.

Pozor mnoho útočníků nosí šátek přes tvář nebo sluneční brýle, aby nebylo možné poznat jeho totožnost. V takovém případě vám sprej příliš nepomůže. V žádném případě nezkoušejte brýle násilím strhnout. V takovém případě se řiďte taktikou utéct nebo zkuste s útočníkem mluvit.

Jaký sprej si vybrat

Existují dva typy vertikální a horizontální spreje. Horizontálním se lépe brání proti většímu počtu útočníků. Vertikálním sprejem se totiž hůře míří a v šoku můžete snadno minout. Proto doporučujeme ženám spíše spreje horizontální.

Doporučujeme si v bezpečí domova sprej zkusit, abyste s ním uměla zacházet.

Pokud máte nebezpečnou práci nebo se často vracíte domů sama, pořiďte si preciznější obranný sprej. Zkuste plynovou pistoli Guardian Angel, která střílí pepřový sprej. Mnohem snáze se s ní míří. Anděl strážný je dvouranový, kapsle se sprejem nelze ale vyměnit. Hodí  se tedy jen pro jedno rázové použití.

GAIII