Čištění zbraní – nezbytná nutnost!

Máte-li doma zbraň, měli byste vědět, jak se o ni starat. Pravidelná údržba a čištění zabraňuje zaseknutí a napomáhá správné funkčnosti, přesnosti a spolehlivosti. Prodlužuje také životnost a v neposlední řadě jde i o bezpečností hledisko a ochranu vašeho zdraví a života.

Jak často zbraň čistit

Při střelbě se ve zbrani usazují nečistoty, které zbraň mohou zaseknout a zároveň způsobují korozi materiálu. Přestože se moderní zbraně vyrábějí z nerezových a korozivzdorných slitin, není pravda, že o ně není nutno pečovat. Pečovat se musí o jakoukoliv zbraň.

Frekvence čištění zbraně samozřejmě záleží nejen na frekvenci používání, rovněž také na dalších aspektech – jak často střílíte a kolik vystřílíte jakých nábojů, jaký typ zbraně máte a z jakého materiálu se skládá, ale vliv má i způsob uskladnění – roli hraje např. vlhkost. Zbraň by měla být ideálně čištěna co nejdříve po použití – čili po střelbě. Zbytkové materiály ještě nestihnou ve zbrani zatvrdnout a čištění jde podstatně jednodušeji. Nikdy byste neměli opomíjet protáhnutí hlavně. Čas od času musíte zbraň vyčistit důkladně. To znamená kompletně rozebrat a vyčistit všechny části.

POZOR! Nedostatečná, či dokonce žádná péče o zbraň razantně snižuje její životnost a v dlouhodobém horizontu není vyloučeno trvalé poškození vnitřních mechanismů a různých částí zbraně. Rovněž neodstraněné zbytky prachu a další nečistoty mohou způsobit zaseknutí zbraně a to i té úplně nové. Taková situace může v krajních případech vyústit ve zranění či dokonce ohrožení života!

čištění pistole

Postup čištění

S protažením hlavně velmi dobře pomůže praktický pomocník – čistící šňůra BORE BOSS. V tomto případě je čištění velmi rychlé a jednoduché. Postačí stáhnout závěr zbraně (případně zlomit brokovnici) a protáhnout konec čistící šňůry do nábojové komory a vytáhnout ústím hlavně. Ideálně několikrát zopakovat a základní čištění máte hotovo. Čistíte vždy tímto směrem. Neprotahujete tam a zpátky! Pro důkladné čištění musíte zbraň rozebrat. K tomu doporučujeme mít po ruce chytrou podložku Real Avid - protiskluzová a odolná proti poškrábání a oleji, disponuje magnetickým plastovým boxem pro odkládání malých částí zbraně – nemůže se vám tedy nic ztratit.

Před samotným čištěním se dělá rozborka zbraně, kdy zkontrolujete případné poškození součástek. Vyčistit potřebují všechny části, na kterých ulpívají zbytky zplodin, plynů a další drobné nečistoty. Nejvíce jich zpravidla bývá v okolí zásobníkové šachty a mechanismu spouště. Na údržbu potřebujete kartáčky, štětce, hadříky a vytěrák. Všechny tyto pomůcky najdete i v praktických sadách. Chybět by neměl ani olej na čištění hlavně a antikorozní sprej – například tento šikovný pomocník 3v1 Nanoprotech Gun.

Čištění Bore Boss          Gun boss ar15

Hlaveň ošetříte čistícím prostředkem, necháte působit a poté protáhnete opakovaně kartáčkem, umístěným na prodlužovací tyčince – ten by měl být z měkkého kovu, či polymeru, aby nedošlo k poškození vývrtu hlavně. Na hrubou špínu se hodí kartáček bronzový nebo mosazný, na dočištění pak nylonový. Na řadu přichází čistící hadříky na protahovacím trnu, jejichž pomocí vytřete hlaveň do sucha. Hadříky protahujete, dokud není poslední hadřík čistý. Opět platí, že postupujete od komory až k ústí zbraně. Výjimku tvoří revolvery, které v tomto směru nejsou přístupné, o to větší musíte dbát opatrnosti a mít skutečně kvalitní vytěrák, abyste si neznehodnotili ústí hlavně. Klidně použijte tzv. chránítko – znemožní kontakt vytěráku s ústím.

Mechanismus zbraně očistíte nejjednodušeji stlačeným vzduchem. Ovšem dobře poslouží i kartáčky. Všechny kovové části, vodítka závěru, vztyčné plochy pohyblivých částí – spouštěcí mechanismus a mechanismus kohoutku stačí lehce ošetřit olejem, aby měla spoušť dobrý odpor a nevznikalo příliš velké tření.  Ovšem nepřehánějte to s mazáním! Olej vám při střílení nemusí odkapávat.

V případě závěru čistíte především dno, kde dosedá nábojnice, vodící drážky a čelo. Postačí opět kartáčky, v případě silných usazenin a nečistot něco ostřejšího například škrabku nečistot. Neopomínejte ani zásobník. Ten zpravidla nebývá příliš znečištěn, ale doporučujeme ho také rozebrat na jednotlivé části – patka, dno, pružina, tělo, podavač – a ty očistit kartáčky, případně hadříkem. Tuto část zbraně není potřeba ošetřovat oleji.

čištění kráté zbraně

Pár tipů na závěr

  • Nezapomínejte ošetřit i všechny vnější kovové části zbraně – pot je vůči kovu agresivní.
  • Pokud zbraň používáte málo, ošetřete ji olejem na dlouhodobou konzervaci a před použitím ji nezapomeňte vytřít do sucha!
  • Používejte speciální ošetřovací chemii na zbraně –univerzály 2v1, 3v1, oleje, maziva, rozpouštěče karbonu, olova či mosazi – vaše hlaveň vám poděkuje.
  • Po očištění zbraně si očistěte i čistící nástroje!

 

     Set příslušenství elite ak-47 - produkt -článek        multitool gerber truss

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení