Multifunkční kleště

Každý muž má v kapse nůž, říkalo se dříve. Ale není to dnes málo? Co když potřebuje ještě multifunkční kleště, pilku, zubatý nůž, základní sadu šroubováků, pilník na dřevo a kov, otvírák na lahve a plechovky, od-izolovací břit na kabely, nůžky, vývrtku a další…

Není nad to mít po ruce vždy nářadí, které člověk potřebuje. Proto vám představíme značkové multitooly Gerber a Real Avid, které nahradí běžné nářadí, vejdou se do kapsy a momentálně patří mezi absolutní špičku multifunkčních kleští.

Jak si vybrat multitool?

Základem je vždy kvalita materiálu, tedy čepelí. Nástroje Gerber nebo Nextool jsou vyrobené z prémiové nerezové oceli 420 HC s vysokým obsahem uhlíku. Tím je dosaženo vysoké odolnosti proti opotřebení.

Kvalita materiálu, celkové provedení a funkčnost multitoolů také zásadně ovlivňuje prodejní cenu. Jsou to faktory, které odlišují multifunkční kleště od jiných neznačkových produktů, které stojí pár stokorun.

Každý muž (i žena) by měl dále zvážit, jaké nástroje hlavně používá. Pro milovníky výletů a kempování totiž doporučíme jiné multifunkční kleště, než které bude preferovat lovec či myslivec nebo domácí kutil.

Typy multitoolů – kam se chystáte nářadí vzít?

Multifunkční kleště do dílny

Tyto multitooly hravě nahradí nejběžnější nářadí, které používáte. Doporučujeme je do dílny, na chatu, do domácnosti, na různé tvůrčí projekty. Jsou určené pro kutily a řemeslníky.

Nejoblíbenější a také nejkomplexnější z této řady jsou multifunkční kleště Gerber Truss - mají celkem 17 nástrojů. Krom pilky, kleští, nože nebo pilníku mají také pravítko, šroubovák a pochopitelně otvírák. I přes to všechno jsou lehké - váží 241 g. Spíš hrozí, že je zapomenete na stole, než že by vám překážely třeba v kapse při práci. 

 

Vybrat multitool do dílny

Multitooly pro střelbu, lov a myslivost

Většině lovců dobře poslouží i klasické outdoorové multitooly. V tomto směru lze doporučit všestranný multitool Rebar, který obsahuje celkem 17 praktických nástrojů.

Nicméně lovecké mají jednu speciální výhodu - vycházejí z armádních modelů a obsahují nástroje na čištění zbraní, jako je tomu např. u multitoolu Gun Tool. Jedná se o velice univerzální nástroj, který poslouží při seřizování mířidel, puškohledu nebo při jiné úpravě zbraní.

Multitooly pro střelbu a lov jsou univerzální pro civilní i vojenské zbraně. Nástroj je možné ještě vylepšit o další komponenty, jako jsou náhradní bity. K tomu je přizpůsobeno praktické pouzdro, které pojme i náhradní díly či klíč na výměnu nástrojů. Typickým zástupcem této kategorie je špičkový multitool Real Avid Pistol tool, který patří mezi nejpropracovanější nástroje tohoto typu. Kromě obvyklých funkcí obsahuje nástroj pro vyproštění zaseknuté nábojnice nebo škrabku karbonu, což ocení každý střelec.

K multitoolům můžeme doporučit také příslušenství na údržbu a čistění zbraní. To ocení amatérští střelci a lovci, kteří údržbu zbraní provádějí doma, nikoli v terénu.

Vybrat střelecký multitool

Outdoorové mutitooly

V přírodě se snadno můžete dostat do úzkých, nikdy nevíte, co vás potká. Multitool je v takovém případě k nezaplacení. Nejkomplexnější outdoorový multitool je Nextool KT5020, který odkazuje na tradici značky Nextool.

 

multitool gerber truss          Nůž Gerber Strongarm Coyote