Čelovka je užitečný pomocník nejen do terénu

Zkušení sportovci a vášniví turisté nám nejspíš dají za pravdu. Právě oni mají čelovku, chcete-li, čelovou svítilnu, zcela jistě po ruce. Možná jste jedním z nich a přemýšlíte o koupi profesionálnějšího modelu, možná jste cestovatel nebo sportovec začátečník a o výběru čelovky se chcete něco dozvědět. A třeba nejste ani sportovec ani tramp a svítilna se vám hodí do dílny, abyste lépe viděli pod ruce. Ať už pro vás platí první, druhá, třetí nebo jakákoliv jiná varianta, poradíme vám, jak vybrat čelovku na míru právě vašim potřebám.

Čelovka na kempování

Proč právě čelovku?

Hlavním důvodem, proč je čelovka skvělá, je její praktičnost a snadné ovládání. Vydatně si svítit na cestu, na ryby nebo na práci a mít při tom úplně volné ruce, to je přece k nezaplacení. Koupi čelové svítilny proto doporučujeme každému, kdo si potřebuje svítit při nejrůznějších činnostech, a to více aktivně než pasivně. Čelovky si poradí téměř v jakékoliv situaci. Šíře využití ale není jediným benefitem této svítilny. Přesvědčit vás může také její cenová dostupnost či skladnost.

Jak vybrat čelovou svítilnu?

Existuje několik typů čelovek. Liší se od sebe materiálem, hmotností, kvalitou, zdrojem světla a samozřejmě také cenou. Abyste sáhli po té správné, je třeba si vždy definovat, pro jaký účel budete svítilnu používat. Každá oblast má totiž svá specifika. Pojďme si je shrnout na nejčastějších případech.

Čelovka pro široké spektrum použití

Začneme zeširoka. Možná patříte k lidem hledajícím čelovku pro různá využití, kterou byste měli stále po ruce a sáhli po ní kdykoli bude potřeba – při práci, pro účely výletu nebo sportu. V tom případě je pro vás vhodná tzv. univerzální čelovka. Posvítíte si s ní většinou na vzdálenost až 60 metrů a díky nejčastěji používanějším LED diodám vydrží opravdu dlouho. Tato varianta vám velmi dobře vystačí na svícení v kempu nebo při večerním grilování. Ideální je také pro děti na dětské tábory. Díky ní nemusí být stezka odvahy děsivým zážitkem. Pokud si něco málo připlatíte, můžete i u stále poměrně levné čelovky přepínat intenzitu světla a různé světelné režimy.

Čelovka pro sportovce

Hledáte-li čelovku pro sport, držte se obecně pravidla, že čím odolnější a lehčí zvolíte, tím spokojenější budete. Obzvláště to platí pro čelovky na běhání. Může se to zdát, ale i zdánlivě lehčí čelovka se při sportovních aktivitách pronese. A pokud jde o komfort, neexistuje asi nic horšího než to, že vám během sportování sklouzává z čela a trápí vás nepoměrně víc, než vám slouží. Odolnost materiálu je neméně důležitá. Ať už běháte, nebo jedete na kole, vystavujete své tělo otřesům. A ty by klasická čelovka nemusela dlouho vydržet. Při většině sportů oceníte také možnost regulovat intenzitu světla a šířku a délku světelného sloupce. Díky tomu vás proměnlivý terén a tma jen tak nezaskočí. Specifické požadavky by měla splňovat čelová svítilna pro cyklisty. Přece jen se v tomto případě jedná o účastníky silničního provozu, a tak by jejich osvětlení mělo být dostatečně viditelné, spolehlivé a neoslňující. Uvědomte si, jak nebezpečný může být protijedoucí automobil v případě, že jeho řidiče oslepíte ostrým světlem. Myslete na to při výběru své svítilny – i ta vám může zachránit život.

Odolná čelovka

Čelovka multifunkční

Multifunkční svítilny uspokojí i náročné uživatele. Čelovka vám může plnohodnotně sloužit také jako svítilna do ruky, a to díky adaptéru připevněného na popruzích čelenky. Zdroj světla z něj stačí jednoduše „vycvaknout“. Další užitečnou funkcí je USB nabíjení baterií přímo v těle čelovky. Odpadá tím starost pořizování samostatné nabíječky baterií. Ani tím však ještě nejsou funkce čelovek vyčerpány. Pokud v určitých situacích nabýváte dojmu, že vám chybí třetí ruka, dozajista oceníte magnetický podstavec. Umožní vám umístit svítilnu na jakýkoli kovový povrch, a to klidně i „hlavou dolů“, čímž docílíte osvětlení požadované oblasti a vy máte přitom volné ruce. Všechny tyto funkce zakomponoval například výrobce čelovek Armytek do jediného multifunkčního stroje. Nejen milovníci outdooru je velmi ocení.

Typ osvětlení

Spektrum výběru je i v tomto případě široké a také zde hraje roli účel využití. Vybírat můžete z klasických žárovek, halogenů, xenonů, kryptonů i LED světel. Ty se liší výkonem i intenzitou svitu a samozřejmě také spotřebou baterií. Halogeny, kryptony a xenony spořádají dvojnásobek energie než běžné zdroje, na druhou stranu ale svítí skutečně až s dvojnásobnou intenzitou. K běžně nejpoužívanějším patří LED diody s typickým bílým nebo jemně namodralým světlem. Ty jsou cenově nejdostupnější a navíc skvěle odolávají manipulaci i nárazům a pyšní se dlouhou životností.