Pistole Arex Zero 1 a její varianty

Úvod

Společnost AREX zahájila činnost již před 25 lety ve strojním průmyslu, kde si zaslouženě vydobyla své místo na trhu. Kvalitu a přesnost výroby přenesla postupem času i do zbrojního odvětví, přičemž technologické procesy musely projít několikanásobnou inovací a díky novým nápadům a kreativnímu vývoji dnes vyrábí pistole na světové úrovni se špičkovými parametry.

Cílem společnosti bylo nabídnout zákazníkům pistoli AREX ZERO 1 navrženou tak, aby splnila i náročné podmínky užívání služebních zbraní. Všechny varianty AREX ZERO 1 - STANDARD, COMPACT, TACTICAL, TACTICAL COMPACT mají identické oboustranné ovládací prvky a vnitřní konstrukci, ale liší se vnějšími rozměry, délkou hlavně a kapacitou zásobníku.

Díky sofistikované konstrukci jsou tyto pistole v ráži 9 mm Luger vyhledávané zejména u ozbrojených složek. S životností přesahující 30 000 ran vyhovuje pistole ZERO 1 přísným vojenským normám na spolehlivost a prošla testy v extrémních teplotách, náročném prostředí i pádovými zkouškami.

Konstrukce

Výrobce se nijak netají tím, že vychází z klasických pistolí Sig Sauer 226 (potažmo Zastava CZ99) s několika zajímavými úpravami, aby vyladil předchozí nedostatky pistole SIG SAUER 226 a zlepšil funkčnost pistole. Na první pohled je zřetelné, že oproti SIGU disponuje ZERO 1 žebrováním i v přední části závěru pro lepší natažení za použití celé dlaně, kdy nemusíte vynaložit tolik síly jako když závěr uchopíte jen dvěma prsty. Hrany jsou po celé délce zkoseny a perfektně vyfrézovány, přičemž celkové opracování a povrchová úprava jsou dokonalou záležitostí.

Na vrchní ploše závěru je umístěn výstražník náboje v komoře, který po vystoupení do prostoru jasně naznačuje střelci, že má nabito, kontrola je možná vizuálně a samozřejmě také na dotek. Mířidla jsou ocelová, tříbodová s kontrastními jasně bílými body a nabízí tak ideální zamíření a přesnost střelby. Zajímavá je zejména muška, která má zoubkovaný design a plně zapuštěnou tečku.

Rám zbraně je vyroben ze slitiny hliníku 7075, který je tvrdě eloxovaný a celková hmotnost zbraně 833 g nijak nezatěžuje ruce při střelbě. Ve spodní části rámu pistole je oproti SIGU prodloužená picatinny lišta po celé délce a díky tomu lze na pistoli umístit různé příslušenství jako jsou svítilny nebo laserové zaměřovače. Lučík je poměrně hranatý a na vnějších stranách mírně drážkovaný pro pohodlné opření prstů, přičemž má dostatek vnitřního prostoru i na prsty v rukavici, u rukojeti je mírně zkosen, tak aby úchop byl plný a co nejpříjemnější.

Nitridovaná hlaveň je kovaná za studena pro maximální životnost. Pistole má upravený bezpojistkový uzamykací systém Browning, který se uzamkne do vyhazovacího okénka závěru. Oboustranné prvky jako vypouštění zásobníku a manuální pojistka jsou zdrsněny texturou pro jednoduché nahmatání a manipulaci. Na levé straně pistole se nachází záchyt závěru, který je zároveň vypouštěcí páka pro vypouštění kohoutu (DECOCKING). Pistole AREX ZERO 1 svůj vzhled přizpůsobila jemným liniím i když na první pohled působí robustním dojmem.

Čistící šňůra na zbraně Real Avid Bore Boss

Spoušťový mechanismus

Tento model využívá spoušťový systém SA/DA (single action/double action) s krátkým resetem, kdy chod je plynulý lineární až do propadu. Střelec si může vybrat, jestli vystřelí v SA režimu, napne kohout palcem a pak stiskne spoušť, nebo v DA režimu, kdy vystřelí dlouhým promáčknutím spouště. U SA/DA pistolí se DA režim může použít jen při prvním výstřelu, tzn. že náboj je v komoře a kohout je spuštěný. Další výstřely jsou už v SA režimu, protože kohout je po prvním výstřelu vždy připraven v palebné poloze.

Ergonomie

Pistole se příjemně drží a perfektně padne do zejména střelcům s větši rukou. Ergonomická rukojeť má v přední i zadní části vyfrézované jemné drážky, tak aby úchop působil přirozeně a pistole nevyklouzávala z ruky. Pistole má plně vyměnitelné plastové střenky s jemnou texturou, které se samozřejmě dají vyměnit za např. dřevěné nebo za střenky, které svojí strukturou připomínají hadí kůži. Oboustranné ovládací prvky jako vypouštění zásobníku a manuální pojistka jsou dobře hmatatelné a napomáhají tak k rychlému ovládání pistole. Ke zbrani jsou dodávány 2 ocelové zásobníky Mec-Gar s plastovou botkou na 17 ran, které mají povrchovou úpravu proti poškrábání a náhledové otvory pro kontrolu plnosti zásobníku. U dalších modelových řad jsou zásobníky dodávány takto: COMPACT (2x 15 ran), TACTICAL (2x 20 ran), TACTICAL COMPACT (15 a 18 ran). Vše je umístěno v přehledném plastovém kufříku, kde kromě zbraně a dvou zásobníků najdete také jednoduchou sadu pro vyčištění zbraně.

Bezpečnostní prvky

AREX ZERO 1 má bezpečnostní západku úderníku, která funguje jako hlavní protipádová pojistka a uvolní se pouze tehdy, když je spoušť plně stlačena. Dalším bezpečnostním prvkem je oboustranná mechanická pojistka, která při aktivaci vyřazuje spoušť z chodu a tím pádem nemůže dojít k nechtěnému výstřelu. Výstražník náboje v komoře po natažení pistole vystoupí z vrchní plochy závěru a upozorní střelce, že zbraň je nabita a připravena k výstřelu. Ve spodní části rukojeti (kde se zasouvá zásobník) je otvor pro bezpečnostní lanko, kterým si můžete dodatečně pistoli zajistit oproti ztrátě.

Jednoduchá rozborka

Demontáž u této pistole sice jednou rukou neuděláte, ale během pár vteřin pistoli rozeberete. Jakmile natáhnete závěr do maximální zadní pozice, pak stačí na levé straně pistole pootočit páku pro rozebrání do svislé polohy a jednoduše vysunout závěr po svých vodících kolejničkách směrem dopředu. Zpětná montáž probíhá úplně stejně s tím rozdílem, že po natažení závěru se páka vrátí automaticky zpět do původního stavu a pistole je připravena k použití. Jednodušší už to nebude.

Barevné varianty

Tvrdě eloxovaný hliník, ze kterého je rám vyroben, může mít kromě klasické černé barvy také pískovou barvu (FDE), zelenou barvu nebo šedou (GG). U těchto modelů lze pořídit i poniklované varianty, kdy je možná kombinace poniklovaného rámu i závěru, nebo jen závěru.

Porovnání jednotlivých modelů

AREX ZERO 1 STANDART

Základní modelová řada ve velikosti full size ráže 9 mm Luger se zásobníkem na 17 ran.

Délka 195 mm, výška 144 mm, šířka 38 mm, délka hlavně 108 mm a váha 833 gramů.

Cena od 19 760 Kč

 

AREX ZERO 1 COMPACT

Zmenšená kompaktní verze základního modelu v ráži 9 mm Luger, kdy menší rozměry a snížená hmotnost jej předurčují pro osobní ochranu a dlouhodobé nošení. Zásobník na 15 ran.

Délka 184 mm, výška 127 mm, šířka 38 mm, délka hlavně 98 mm a váha 783 gramů.

Cena od 19 840 Kč

 

AREX ZERO 1 TACTICAL

Provedení Tactical disponuje prodlouženou hlavní s opačným závitem M13,5x1 pro rychlou montáž tlumiče. Na vrchní ploše závěru jsou drážky pro montáž kolimátoru „OR (Optics Ready)“ se 4 vyměnitelnými destičkami pro různé typy kolimátoru, které jsou součásti balení. Oproti standartní verzi pistole, tato nemá výstražník náboje v komoře. Mířidla jsou výrazně vyšší než klasická standartní a umožňují tak míření i při nasazení kolimátoru. Zásobník na 20 ran.

Délka 213 mm, výška 150 mm, šířka 38 mm, délka hlavně 126 mm a váha 859 gramů.

Cena od 24 290 Kč

 

AREX ZERO 1 TACTICAL COMPACT

Zmenšená verze se zkráceným rámem a hlavní, která stejně jako verze Tactical disponuje opačným závitem M13,5x1 pro rychlou montáž tlumiče. Na vrchní ploše závěru jsou drážky pro p montáž kolimátoru „OR (Optics Ready)“ se 4 vyměnitelnými destičkami pro různé typy kolimátoru, které opět jsou součástí balení. Oproti standartní verzi pistole, tato nemá výstražník náboje v komoře. Mířidla jsou výrazně vyšší než klasická standartní a umožňují tak míření i při nasazení kolimátoru. Zásobník na 17 ran.

Délka 205 mm, výška 133 mm, šířka 38 mm, délka hlavně 116,5 mm a váha 811 gramů.

Cena od 24 285 Kč

Čistící přípravek na zbraně GALAXY 700