Pozorovací termovize a jejich použití

Všechno, s čím se v životě setkáváme, vyzařuje tepelnou energii – dokonce i led. Tu ale nezaznamenáte okem ani fotoaparátem. Potřebujete sofistikovanější přístroj a to je termovize.

Dva lovci s termovizí

Rozdíl mezi termovizí a kamerou

Kamery, stejně jako lidské oko, vytváří obraz díky světlu, které objekty odráží. Termovize jsou naproti tomu senzory, které snímají jejich tepelnou energii a vytváří termogram, od kterého zbývá už jen krůček ke konečnému obrazu tepelné scény.

Abychom vůbec tepelnou scénu mohli vidět, zobrazuje ji termovize jako viditelnou paletu barev. Teplotní rozdíly pak odlišuje jednotlivými odstíny barev.

Takže jak vlastně celý proces probíhá?

Od zachycení tepelné energie ke konečné tepelné scéně uběhne sice jen jedna třicetina sekundy, ale celý proces je o něco složitější:

  • Speciální objektiv zaostří infračervené světlo (tepelnou energii) z objektů
  • Z několika tisíců bodů získá velmi podrobné informace o teplotě objektů a vytvoří termogram
  • Detektorové prvky převedou termogram na elektrické impulsy
  • Jednotka pro zpracování signálu přijme impulsy a pak převede informace do dat, které poputují do displeje termovize
  • Jednotka odešle informaci na displej, kde se data zobrazí jako barevná mapa a vy tak budete mít o svém teritoriu dokonalý přehled

Sečteno a podtrženo – termovize nepotřebují k vytvoření obrazu žádné světlo, jako klasické kamery. Stačí jen tepelná energie, kterou objekt vydává a nabídne vám obraz, které lidské oko nemá šanci zachytit.

Odhalí i minimální rozdíl teplot

Termovizní zařízení dokáží snímat teplotu od -20 °C až do 2 000 °C a zvládnou rozeznat rozdíl až o 0,01 °C. Takže i když mají dva objekty vedle sebe jen nepatrně odlišnou teplotu, termovize to registruje a ihned vám změnu ukáže, aniž by bylo potřeba světlo.

Tyhle malé teplotní rozdíly zobrazuje pomocí barevných odstínů. Většinou si myslíme, že vidíme jen jednu barevnou oblast o jedné teplotě, ale ve skutečnosti jde o mozaiku nepatrně rozdílných teplot.

Noční les s termovizí a clonou

Pozor na tepelné „duchy“

Tepelnou energii vyzařuje opravdu vše – i objektiv, čočka a samotná termovize. Aby nedocházelo k omylům a nezobrazovaly se nežádoucí tepelné skvrny, je potřeba systém důsledně odclánět a případně zajistit dostatečné chlazení detektoru.

Jinak se vám taky může stát, že budete mířit na něco, co před vámi ve skutečnosti vůbec není nebo začnete panikařit a volat lovce duchů. :)

Nepotřebujete žádná školení

Celý proces fungování termovize zní možná složitě, ale její používání je stejně jednoduché, jako používání běžné kamery. Kouknete a vidíte.

Termovize se ideálně hodí na lov i sledování zvěře. Nepotřebuje žádné světlo a odhalí i maskování, takže už se vám žádný jelen ani srnka neschovají.

 

    Čistící šňůra na zbraně Real Avid Bore Boss          Čistící přípravek na zbraně GALAXY 700