Test odolnosti pistole AREX Delta

Pistole AREX Delta prošla náročnými testy pro filipínskou policii.

Filipínská státní policie vyhlásila tendr na novou služební pistoli v ráži 9x19mm Luger. Z celé řady potencionálních kandidátů se osvědčila slovinská pistole AREX Delta.

Co se v článku dočtete?

  • Obecné seznámení s přednostmi pistolí AREX Delta
  • Test přesnosti a kompatibility jednotlivých dílů
  • Test odolnosti vůči vodě, písku a blátu
  • Test nárazuvzdornosti (pád z výšky 1,5 m)
  • Test spolehlivosti (vystříleno 20 000 nábojů)
  • Obliba pistolí AREX u světových ozbrojených složek

Proč právě AREX?

Zbraně z dílny tohoto výrobce mají za studena kované hlavně a odolný polymerový rám, který snižuje celkovou hmotnost a není náchylný vůči vnějším vlivům. Další předností je modifikovaná verze částečně předepnutého bicího mechanismu (obecně známého jako Striker-fired Mechanism). Ten kombinuje prvky dvojčinné spouště s přímoběžným částečně nataženým úderníkem. Toto řešení je o poznání bezpečnější než běžné jednočinné spouště, které najdete u jiných Striker-fired modelů a zároveň si zachovává plynulý chod spouště. 

K tomuto výčtu předností si můžete přičíst ještě možnost OR konfigurace (Optics Ready) pro případnou montáž kolimátoru a vyjde Vám perfektní služební pistole, která je bezpečná, přesná a spolehlivá. Nízká váha a kompaktní rozměry z ní také dělají perfektní volbu pro každodenní nošení. Není tedy divu, že se filipínský policejní sbor rozhodl právě pro AREX.

 

Policejní pistole musí být přesná a spolehlivá

Filipínci pistoli podrobili náročným testům a vůbec se s ní nemazlili. V požadavcích byste našli běžné věci jako je test přesnosti (10 výstřelů na vzdálenost 25 metrů do terče o průměru 30 cm). AREX tuto zkoušku samozřejmě bez problémů splnil. Při testech byly pro kontrolu spolehlivosti výsledků použity vždy dvě pistole. 

Další přišel na řadu test vyměnitelnosti a kompatibility jednotlivých dílů. Ten spočíval v otestování funkčnosti závěru, hlavně a vratné pružiny při výměně z jedné testovací pistole do druhé. Jak byste asi čekali, tento test také proběhl bez komplikací. Následující zkoušky už ale byly mnohem zajímavější.

Test kompatibility dílů 

AREX si poradil s vodou, pískem i blátem 

Další v pořadí byl test odolnosti vůči písku. Při zkoušce byl použit písek o zrnitosti 0,5 mm až 1,6 mm. Pistole s plným patnáctiranným zásobníkem a nábojem v komoře byla kompletně zasypána pískem a v tomto stavu musela setrvat celou minutu. Po vytažení z písku obě pistole vystřílely své zásobníky bez jediné závady. 

Test odolnosti vůči písku

Následující zkouška odolnosti vůči mokrému blátu byla dalším požadavkem. Podmínky byly stejné jako u předchozího testu. Pistole s plným zásobníkem a nábojem v komoře byla ponořena do vlhké zeminy a ponechána svému osudu po dobu jedné minuty. Po vynoření obě testovací pistole opět vyprázdnily své zásobníky bez problému, ačkoliv se při tom testující střelec pořádně ušpinil.

Test odolnosti vůči blátu

Test ponoření do vody proběhl totožným způsobem. Stačil pouze kýbl vody a dvě plně nabité pistole AREX Delta. Po minutovém ponoření obě zbraně opět fungovaly s naprostou spolehlivostí a testovací střelec dostal zaslouženou sprchu a mohl tak ze sebe umýt nánosy bláta a písku z předchozích testů.

 Test odolnosti vůči vodě

Test nárazuvzdornosti a spolehlivosti (vystříleno 20 000 ran)

Následující zkouška otestovala bezpečnost pistole při horizontálním a vertikálním pádu z výšky 1,5 metru. Zásobník byl v obou případech plně napáskovaný a z hlediska bezpečnosti byl v komoře umístěn cvičný náboj. Ani v jednom případě nedošlo k samovolnému výstřelu a po pádu byla u každé pistole zkontrolována funkčnost vystřelením cvičného náboje v komoře. U obou testovacích pistolí nedošlo k jedinému problému. 

Test nárazuvzdornosti

Posledním a neméně důležitým požadavkem byl test spolehlivosti a výdrže, kdy se z obou pistolí muselo vystřílet 20 000 ran. Výrobce udává minimální garanci 50 000 výstřelů u každého modelu a tak ani zde nebyl shledán žádný nedostatek. Pistole doslova šlapaly jako hodinky. 

Zápis z testování pistolí AREX Delta. Po splnění náročných testů a 20 000 výstřelech nebyl shledán žádný problém.

AREX si získává oblibu u ozbrojených složek po celém světě

Filipínská státní policie se tak řadí k plejádě světových ozbrojených složek, které do pistolí AREX vložily svou důvěru. Patří k nim Slovinsko, Polsko a také Francie. Několik elitních oddílů z posledních dvou jmenovaných zemí dokonce do výzbroje zařadilo i pistoli AREX Zero 1. O kvalitách a spolehlivosti těchto pistolí tak nemůže být pochyb. Tu mimo jiné dokládá certifikace STANAG. Pistole AREX podle ní splňují i náročné normy NATO.

Pistole AREX a další výstrojní součástky nabízíme i tuzemským městským policejním sborům. V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat.

.
.
.

Tyto zbraně si samozřejmě můžete osahat v naší nové kamenné prodejně v Ostravě-Zábřehu. Pokud si z pistolí chcete zastřílet, navštivte jednu z našich předváděcích akcí DEFENDIA RANGE, která se koná ve stanovených termínech na střelnicích po celé republice a zbraně jsou k zapůjčení zdarma.

Máte to do Ostravy daleko? Nezoufejte, díky našemu AREX dealer lokátoru najdete prodejce, certifikované zbrojíře a střelnice po celé ČR.

Pro čerstvé držitele ZP nabízíme 10% slevu.