Multitool neboli multifunkční kleště do kapsy

Nářadí všeho druhu se hodí v mnoha situacích při sportu, outdoorových aktivitách, ale také při práci. Ne vždy je ale možné mít ho po ruce. Zabírá místo a dost váží. Proto je tady multitool. Šikovná malá a skladná věcička, která toho hodně umí. Skrývá v sobě totiž hned několik různých nástrojů. Pojďme se s ní blíže seznámit.

Multitool skvělý pomocník

Multitool, multifunkční nářadí, nářaďové kleště, nářaďový nůž a další

Na trhu najdete více či méně sofistikovaných nástrojů, které dokáží v případě potřeby něco opravit, uštípnout, uřezat a podobně. Poradíme vám, jak se v nich zorientovat, co všechno umí, na co si dát pozor a podle čeho poznat kvalitní výrobek, aby skutečně k něčemu byl. Samozřejmě neexistuje jeden jediný vhodný pro všechny, vždy musíte brát v úvahu vaše potřeby a nároky.

Na začátek uvedeme na pravou míru názvosloví. Multitool, multifunkční nářadí i nářaďové kleště označují to samé nářadí. Základ tvoří kleště s mnoha dalšími funkcemi sofistikovaně ukrytými v rukojeti. Jednotliví výrobci nabízejí různé principy otevírání. Počet funkcí se liší v množství od pár základních až po 17 i více – kleště, nože, pilníky, šroubováky, otvíráky a další.

Nářaďový nůž

Nářaďový nůž také obsahuje různé nástroje, ale nůž hraje hlavní roli. Nejedná se ale o stejný produkt jako velmi oblíbený švýcarský nožík – drobný nástroj s velkým množstvím funkcí, určený pro lehkou práci. Samostatnou kategorii tvoří záchranářské nože. Ty disponují velmi specifickým vybavením jako hrot k rozbíjení oken či řezač pásů. Patří do výbavy integrovaného záchranného systému.

Materiál, bezpečnost a funkce

U těchto výrobků vsaďte na osvědčené značky. Ty totiž zaručí kvalitu materiálů, dobrou použitelnost i letitou výdrž. Sice můžete pořídit nářaďové kleště za pár stovek na benzínce, ale ty nemusí uštípnout to, co zrovna budete potřebovat uštípnout. A peníze jste spláchli do záchodu.  Mezi špičkové výrobce multifunkčního nářadí patří značky Gerber, Leatherman a SOG.

Ty nejlepší multitooly se vyrábí z nerezové oceli, případně ze slitin hliníku a titanu. TOP materiál, ze kterého se vyrábí čepele představuje ocel 420 HC. Při rozumném normálních zacházení vydrží kvalitní nářadí roky. Dobrý materiál snese hodně, ale zase ne úplně všechno.  Pozor například na korozi. Trocha péče ještě žádnému nářadí neuškodila. Dobré je nenechávat nástroj příliš dlouho mokrý. Antikorozní ošetření také uvítá.

multitool truss- produkt-článek

Mezi jednu ze zajímavých vlastností patří možnost použití jednou rukou. Některé multitooly otevřete a nastavíte oběma rukama, jako například Gerber Truss. Což ovšem v některých situacím může být nepraktické. Plnohodnotné ovládání jednou rukou, kdy kleště připravíte k použití máchnutím ruky umožňuje například Gerber MP 400 a Gerber MP 600.

Pro svou bezpečnost a maximální využitelnost se s novým multitoolem vždy dobře seznamte ještě předtím, než ho budete potřebovat „naostro.“ Nezapomeňte ani na bezpečné uschování v kvalitním pouzdře. Obal s kleštěmi pak často můžete upevnit za pásek a podobně, abyste měli nástroj šikovně po ruce. Nosit ho jen tak v kapse se nemusí osvědčit.  Ztracený v houští vám totiž už moc nepomůže.

Multifunkční nářadí se vyplatí mít u sebe pro outdoorové nadšence, trampy a další dobrodruhy. Situace, kdy potřebujete něco upilovat či uříznout určitě znáte. Nebojte se připlatit za kvalitu a vybavte se multitoolem, který vás nezklame a stane se užitečnou součástí vašeho vybavení.

 

teleskop nex 16 - produkt-článek     WIZARD PRO 2