Speciální pořádková jednotka PČR

Udržovat veřejný pořádek patří mezi základní poslání policie České republiky. Tuto činnost a mnoho dalších má v popisu práce pořádková policie a také speciální pořádkové jednotky. Zajímá vás, jaký je mezi těmito útvary rozdíl? Jaké předpoklady a výcvik musí splňovat člen takové jednotky? Co všechno patří do výstroje těchto složek? Tak se začtěte do našeho článku.

Speciální pořádková jednotka SPJ

Historie SPJ a její pole působnosti

Stálá pořádková jednotka vznikla v České republice v roce 1995.  Jedná se o útvar, který poskytuje profesionálně vycvičené a vybavené policisty schopné efektivně a rychle reagovat na potencionální ohrožení bezpečnosti, pořádku či majetku. Jednotka prošla od svého vzniku mnohými změnami, ať už se jednalo o sídlo, ředitelství či název. V současnosti ji známe pod názvem Speciální pořádková jednotka. V současné době jsou v republice 4–v Praze, Ústí nad Labem, Brně a Frýdku-Místku.

SPJ spadá pod krajská ředitelství a mezi jejich hlavní úkoly patří ochrana bezpečnosti osob, majetku a způsobilosti při zajišťování veřejného pořádku. Nasazuje se v případě mimořádných událostí, živelních pohrom, katastrof, při rizikových sportovních utkáních, kulturních akcích, demonstracích, pátrání osob a zajišťuje ozbrojený doprovod při přepravě cenin a podobně. Příslušníci pořádkové policie slouží pod obvodním oddělením. Vykonávají službu zamřenou na veřejný pořádek, řeší přestupková jednání, starají se i o dopravu či pomáhají při povodních. Označují se také jako prvosledová hlídka. V případě velkých akcí žádají o pomoc a účast právě SPJ, která se zaměřuje na akce pod jednotným vedením.

Speciální pořádková služba PČR

Nároky na člena SPJ a jeho výstroj

Útvar SPJ zasahuje při narušení veřejného pořádku či v případě největšího výskytu trestné činnosti. Musí být schopen zvládnout extrémní situace, konfrontaci davu při protestech či výtržnostech. Každý člen tedy projde psychotesty a fyzickými testy. Ty vyselektují nejvhodnější jedince, přičemž asi 80 % uchazečů neprojde. Výběr trvá asi dva až tři měsíce. Poté uchazeče čeká náročný, vysoce profesionální výcvik. Policista musí být velmi dobře připraven nejen fyzicky, ale také profesně, takticky a v neposlední řadě i psychicky.

SPJ bývá veřejnostní označována i jako těžkooděnci, což ovšem odpovídá jejich speciální výbavě. Typický oděv této jednotky se skládá z černé policejní kombinézy, těžkých bot, kukly a protiúderové přilby s čelním krytem a rukavic, přičemž veškerá výstroj je ohnivzdorná. Nechybí samozřejmě protiúderový komplet, balistická a taktická vesta či plynová maska. Mezi standardní výstroj a výzbroj pak patří pistole, brokovnice, speciální vrhače, pepřové obranné prostředky, taser, protiúderový štít, opasek s pouzdry na náhradní zásobníky, taktické pouzdro na zbraň, tonfa, teleskopický obušek, útočný nůž, pouta a jednorázová rychlopouta, víceúčelové kleště, svítilna, osobní hasící sprej a malá lékárnička.

Speciální pořádková služba PČR

Útvaru disponuje rovněž i speciálním vozovým parkem, ve kterém najdeme obrněné transportéry BRDM, vybavené radlicí k likvidaci překážek a zátaras. Rovněž využívají vodní dělo. To slouží nejen proti agresivnímu davu, ale i při hašení požárů. Nechybí další speciální zásahová vozidla, kamerový systém a záznamová zařízení, jako třeba osobní body kamera pro každého člena jednotky. Z hlediska vybavení, výcviku i připravenosti se jedná o opravdu elitní jednotku. Česká SPJ se rovná obdobným útvarům kdekoliv na světě.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení