Jak se bránit před útokem psa

Češi milují mazlíčky. Psa má polovina národa. Označení nejlepší přítel člověka nese zaslouženě. Pomáhá člověku nejen v mnoha oborech, ale také dělá tolik vítanou společnost. Ovšem stále se jedná o predátora – šelmu poháněnou instinkty. Co když tedy narazíte na psa potloukajícího se bez pána a v tom horším případě agresivního? Jaká je účinná obrana proti psům? Poradíme, jak z takové situace vyváznout a čím se bránit.

Jak se ubránit útoku psa

Co dělat a nedělat při setkání se psem

Psa potkáte naprosto běžně na procházce, v parku nebo třeba na výletě. Patří neoddělitelně do společnosti. Při setkání s ním platí několik základních pravidel, která se sluší dodržovat. Nenavazujte žádnou komunikaci se psem, kterého neznáte. Nepokoušejte se zaujmout jeho pozornost, na něco ho lákat nebo ho jakýmkoliv způsobem dráždit. Pokud si psa chcete pohladit, vždy se nejprve zeptejte majitele. Pokud se jedná o toulavého psa, můžete zavolat odchytovou službu, ale sami psa nechytejte.

Za každého psa nese odpovědnost jeho majitel. Měl by proto být v jeho bezprostřední blízkosti a hlídat jeho chování. Pokud se k vám ovšem blíží pes s páníčkem v nedohlednu, mějte na paměti především klid. Neexistuje univerzální rada, jak postupovat. Každou situaci musíte vyhodnotit individuálně. Pokud běžíte či jedete na kole, zastavte nebo aspoň zpomalte. Ve většině případů pes pouze chce ukojit svou zvědavost, očichá si vás a pokračuje dále.


Teleskopický obušek lze použít i při obraně před psem.

Reagujte na varovné signály

Zvíře standardně nevolí útok jako první možnost. Často může být také vyprovokováno chováním lidí. Pes patří mezi teritoriální zvířata, přirozeně si své území tedy bude bránit. Tak stejně bude bránit svou hračku či jídlo, fena svá štěňata a v některých případech pes svou fenu. Zpravidla pes nejprve vysílá varovné signály, že něco není v pořádku. Málokterý zaútočí bez předchozího upozornění.

Napjaté tělo, naježená srst, vztyčené uši a ocas, upřený intenzivní pohled naznačují problém. Hlasité vrčení, vyceněné zuby či couvání s vrčením nebo štěkáním signalizují podráždění či strach. Pamatujte, pes může zaútočit i v sebeobraně. V jakékoliv z uvedených situací se k psovi nepřibližujte. Pokud tyto signály ignorujete, zvyšujete pravděpodobnost útoku. Od psa se opatrně vzdalte. Nikdy se k němu ovšem neotáčejte zády. Pokud jste zpozorovali varovné signály a máte u sebe pepřový sprej na psy nebo teleskopický obušek, raději se připravte na jeho případné použití.

Jak se ubránit útoku psa

Tipy na obranu proti útočícímu psovi

Dostanete-li se do situace, kdy se na vás řítí pes, jednejte rychle, ale klidně. Stoupněte si bokem k blížícímu se psovi, ruce držte podél těla. Neutíkejte, pokud není možnost úniku v bezprostřední blízkosti – např. strom, oplocená zahrada atd. Závod nevyhrajete a pokusem o útěk můžete psa pouze utvrdit v „lovu.“

Nedívejte se zvířeti přímo do očí. V psím světě se jedná o výzvu k boji. Můžete zkusit konejšivý hlas, případně povel typu „nesmíš“, „fuj“ či „domů“. V případě skutečného útoku se neváhejte bránit čímkoliv, co máte po ruce. Může vám pomoci deštník, taška, kolo nebo i klacek. Pokuste se rovněž psa zpacifikovat.

Mějte vždy na paměti, že se chcete před psem ubránit, ne ho zabít. Jakmile pes povolí, začne kňučet a bude chtít utéci, s údery přestaňte. V případě malého plemene může stačit jeden dobrý kopanec. Velmi citlivá místa jsou čumák, hrudní koš za rameny, slabiny. Tuto sebeobranu ovšem zapojte až ve chvíli, kdy je pes zakousnutý.

Na zakousnutí mu ideálně dejte bundu, batoh nebo cokoliv jiného. V případě, že nemáte nic k dispozici, nastavte mu ruku. Zní to jako hrozná rada, ale jinak by vás mohl pokousat do horšího místa. Chraňte si především tepny, tedy krk, zápěstí a stehna. Když už na vás pes opravdu útočí, musíte počítat s tím, že z toho nejspíše bez újmy nevyjdete, proto se ji snažte minimalizovat.

Jak se ubránit útoku psa

Pepřové spreje jsou účinná obrana proti psům

 

Takové setkání se psem rozhodně nepatří mezi příjemné zkušenosti a rozhodně se bez něj každý obejde. Jako vhodnou sebeobranu můžeme doporučit i speciální obranné spreje. Malý pepřový sprej schováte například i v ledvince na běhání. Do kabelky se pak hodí Guardian Angel, případně některý z profesionálních obranných prostředků. Používejte je ale až v případě nouze, ne jako prevenci. Když se na vás řítí zjevně agresivní pes, může vám sprej ušetřit právě nepříjemné pokousání.