Náboje a střelivo

Základní rozdělení, informace a podrobnosti o konstrukci nábojů, jejich typů, historie a použití.

Ráže

Smluvní průměr střely uváděný v mm (9 / 5,56 / 7,62 / .., vznik/použití označení v zemích s metrickým systémem), případně v desetinách palce (.45 / .380 / .., vznik/použití v zemích s palcovou mírou). Údaj se navzájem nepřepočítává, využívá se zavedený název z výchozího systému značení.

Konstrukce náboje

 • nábojnice
 • střela
 • zápalka
 • slož (střelný prach)
 • rozdíl u náboje s okrajovým zápalem – zápalka je součástí nábojnice

Typy střel

 • čisté olovo – jsou používány zejména pro jejich nižší cenu, pro přebíjení (vhodné pro sportovní účely). Nevýhodou čistě olověných střel je vznik olověných usazenin v hlavni při střelbě – důkladné a časté čištění. Po střelbě olověnou střelou není vhodné bez vyčištění hlavně střílet plášťované střely (zvýšené rozstírání již usazeného olova v hlavni). Po celoplášťových střelách lze ihned střílet olověnými střelami bez nutnosti vyčištění
 • poloplášťová – na hrotu/vpředu odhalené olovo, po obvodu/zadní části je plášť z jiného materiálu. Při průchodu živou tkání vytváří větší ranivost – odhalené olovo zvětšuje při průniku svůj průměr/průřez střely – více deformuje živou tkáň (např. pro lovecké účely)
 • celoplášťové – střela je celá potažena plášťěm z jiného materiálu, střely mají lepší průbojnost /průraznost materiálem
 • s ocelovým jádrem – vnitřní jádro je z oceli, levnější materiál
 • tvrdé kalené ocelové jádro – průbojné náboje
 • svítící – v zadní části střely je uložena směs, která je po výstřelu zažehnuta a září – zobrazuje trajektorii letu střely, „stopovka“
 • střely se zápalnou složí – speciální vojenské použití

Tvary střel

 • ogivální tvar střely (nejčastěji používaný, univerzální použití)
 • s plochou špičkou (vyšší ranivost/lepší zastavovací účinek živé tkáně)
 • se střižnou hranou (na spodním konci střely je vystouplý okraj/hrana – pro sportovní účely, jasné okraje zásahů v terčích, v případě použití na živou tkáň – vyšší ranivost, rána se neuzavírá, vyšší krvácivost)
 • u puškových nábojů je rozmanitá škála tvarů střel s ohledem na učení (vojenské účely), jde o kombinace s dutinami, úhlů a tvary hrotů střel i materiálů

Materiály nábojnic

 • mosaz (prvotní materiál, vhodné pro přebíjení)
 • ocel (zavedeno v průběhu 2. světové války, levnější materiál, počáteční složitější proces výroby)

Náboje dle typu zápalu

 • náboj se středovým zápalem (takřka veškeré standardně používané náboje) – na dně nábojnice je vlisována „zápalka“ (typ Berdan – nelze přebíjet z důvodu složitější konstrukce, kovadlinka v nábojnici / typ Boxer – umístěna ve středu nábojnice a je možné tento typ přebíjet, zápalka má vlastní kovadlinku)
 • náboje s okrajovým zápalem (zejména malorážkové náboje) – princip iniciace směsi náboje je úder úderníkem/zápalníkem na spodní okraj/hranu náboje, kde je uložena zápalková slož a následně zapálení střelného prachu v náboji
 • náboj s jiným typem zápalu (dnes se již prakticky nevyskytují a nepoužívají)

Náboje dle kategorie použití

 • malorážkové náboje (náboje s okrajovým zápalem)
 • pistolové náboje – samonabíjecí pistole, samopaly (náboj se středovým zápalem, nábojnice je většinou krátká a na dně je po obvodu drážku pro pistolový vytahovač nábojnice, nábojnice je oválná/kruhová)
 • revolverové náboje – revolvery, existují i některé samonabíjecí pistole (náboj se středovým zápalem, nábojnice nemá drážku pro pistolový vytahovač nábojnice, ale lehce vystouplý okraj dna, pro snazší vytažení/vložení nábojnice z/do nábojového válce – nepropadnutí, nábojnice bývají delší než pistolové a náboje výkonnější)
 • puškové náboje – pušky, samonabíjecí pušky a kulomety (náboj se středovým zápalem, nábojnice může mít drážku pro vytahovač nebo okraj – dle data výroby,
 • střední balistická ráže – náboje zejména pro útočné pušky, karabiny (např. pro M16, AK 47, ..), rozměry jde o zmenšení puškových nábojů, stále však větší než pistolové náboje (docíleno nejvýhodnějším poměrem výkonu, váhy a rozměrů náboje pro vojenské použití)
 • brokové náboje – brokovnice (náboj se středovým zápalem, samostatná kategorie, označovány nejčastěji čísly 12, 16, .. – čím je číslo větší, tím je průměr náboje menší) liší se náplní (broky různých průměrů a počtu, jednotná střela – kovová / gumová, speciální náboje), nábojnice je nejčastěji z plastu/papíru, spodní okraj náboje má kování s vystouplým okrajem dna pro vytažení/vložení nábojnice)


cartridge-rifle

 

Nejčastější náboje, se kterými se můžete setkat

Malorážkový náboj .22 LR (long rifle)

Náboj s okrajovým zápalem, nejčastěji čistě olověnou střelou, oblíbený u sportovních střelců – nejlevnější náboj (cca 1,-/náboj). Umožňuje efektivní trénink (ekonomický a zároveň poměrně přesný). Je ho možné použít i pro lovecké účely (ale má malý výkon).

 • Malorážkový náboj .22 short – kratší nábojnice oproti .22 LR
 • Malorážkový náboj .22 WMR – delší náboj, vyšší výkon, zejména plášťované střely

Nejčastěji se používá do malorážkových opakovacích pušek, samonabíjecích pistolí i revolverů.

Náboj 7,65 browning

V zemích s palcovou jednotkou je označován jako .32 AUTO. Historicky starší typ, používaný pro služební účely policí a u zbraní pro osobní ochranu. Rozumný kompromis mezi menšími rážemi. Použití u malých samonabíjecích pistolí (výkon a rozměry umožňují subtilnější konstrukci zbraně a použití jednoduchého dynamického závěru). Ze „slavných pistolí“ šlo o rozšířenou ráži pro samonabíjecí pistoli Walther PPK.

Náboj 9mm makarov

Sovětská obdoba německého náboje 9mm Luger, makarov má nižší výkon – při stejné ráži umožňuje použití jednoduchého dynamického závěru na zbrani. Rozšířen zejména v zemích východního bloku.

Náboj 9mm luger

Nejrozšířenější a nejoblíbenější pistolový náboj celosvětově. Disponuje použitím ve velkém spektru zbraní. Jedná se o více než 100letý typ konstrukce. Jako první zbraň používající tento náboj byla německá pistole P08 Parabellum. Náboj disponuje dobrou průrazností, ale v porovnání s většími rážemi má nižší zastavovací schopnost živé tkáně (pro obranné účely).

Náboj 7,62 tokarev (7,62×25)

Vznik náboje je před 2. světovou válkou v zemích východního bloku jako samopalový náboj, lze jej však použít v některých samonabíjecích pistolích: např. CZ 52, Tokarev TT33 (u pistolí je třeba robustní konstrukce pro jeho vysoký výkon). Náboj má velký výkon a velkou průraznost.

Náboj .40 smith & wesson (.40 SW)

Novější typ náboje, který kombinuje výhody náboje .45 ACP a 9mm Luger. Jde o výhodný kompromis výkonu a zastavovacího účinku živé tkáně pro obranné účely. Typický znak náboje je plochá špička střely.

Náboj .45 ACP

Opět více než 100 let starý typ náboje. První zbraní s tímto nábojem byl legendární Colt 1911. Původem z ameriky (USA) a pro vojenské použití. Je charakteristický velkou střelou, malou rychlostí a velkou zastavovací schopností proti živé tkáni. vzhledem k velkým rozměrům náboje, je nevýhoda zbraní pro tento náboj zejména malá kapacita zásobníků a nutnost mohutné konstrukce.

Náboj .38 special

Dlouhodobě rozšířený revolverový náboj. Původně byl konstruován na černý prach, proto v dnešní době má delší nábojnici, než je třeba pro nynější bezdýmé prachové slože.

Náboj .357 magnum

Náboj konstrukčně vychází z náboje .38, rozdíl je ve výkonnější laboraci střelného prachu a prodloužení nábojnice (řádově mm), proti záměně s .38 a následné možnosti destrukci zbraně. Zbraně na náboj .357 magnum mohou střílet i náboje .38 .

Náboj .44 remington magnum

Starší typ revolverového náboje, kdysi jedna z největších ráží. Vysoký výkon a velký průřez střely umožňují dobré výsledky pro obranné účely.

Náboj 7,62×39

Jde o rozšířenou střední balistickou ráži pro útočné pušky. Konstrukce byla vyvinuta v sovětském rusku a je použita zejména u Ak 47, v naší zemi ji využívá útočná puška SA vz. 58. Náboj má velkou průraznost, ale nemá dobrou zastavovací sílu na živou tkáň.

Náboj .223 remington (5,56 NATO)

Rozšířený náboj s vysokorychlostní střelou (až 1000 m/s) s plochou dráhou letu (do cca 300m), je určena pro útočné pušky vycházející z konstrukce americké pušky M16. Jde o dobrý kompromis mezi výkonem, malou zastavovací silou na měkkou tkáň, velkou ranivostí měkkých tkání a rozměry/váhou munice – pro vojenské účely (ve srovnání se 7,62×39). Nevýhodou je malá průraznost materiálu a velký vliv povětrnostních podmínek na trajektorii střely. Jde o novější typ náboje (oproti 7,62×39) vyvinutý pro použití v moderních typech válečných konfliktů a vojenských strategií.

Náboj .308 winchester (7,62×51 NATO)

Původně náboj střední balistické ráže, konstrukčně vycházející z puškového náboje 3006 springfield (byla zkrácena nábojnice a snížen výkon). Ještě ve druhé polovině 20. století byl využíván i u útočných pušek (např. FN FAL, G3, ..). V současnosti je hlavně používán jako puškový náboj k lovu.

Náboj 7,62×54 R

Písmeno R znamená, že náboj nemá drážku pro vytahovač náboje, ale hranu/“rantl“ po obvodu dna nábojnice. Velice starý typ náboje, používaný v zemích východního bloku jako náboj pro pušky a kulomety (i v dnešní výzbroji armády ČR). I přes stáří konstrukce jde o relativně přesný a výkonný náboj.

Náboj 7,92×57 JS (8×57 JS)

Německý náboj původně využívaný u pušek Mauser. Během 2. světové války velmi rozšířená munice pro kulomety a pušky. Po válce našel využití v lovu zvěře (pušky). Dnes již není využíván. Vysoký výkon.

ammunition-weapons-cartridges-sleeves

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení